Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom - simptomi, dijagnoza, terapije i prevencija. Kako se leče genitalne bradavice i da li vakcine pomažu?
Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Šta su kondilomi?
Kondilomi, poznati i kao genitalne bradavice ili virusne bradavice, su neprijatna polno prenosiva bolest uzrokovana humanim papiloma virusom (HPV). Ove tvorevine najčešće se javljaju na genitalnom području, anusu, ređe na usnama ili u ustima. Postoji više od 80 tipova HPV virusa, a samo neki od njih mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema poput raka grlića materice.
Kako se prenosi HPV virus?
HPV se prenosi seksualnim kontaktom, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguć je i prenos sa majke na dete tokom porođaja, što može dovesti do laringealnih papiloma kod novorođenčeta. Retko, ali moguće je i samozaraživanje - prenošenje virusa sa vlastitih bradavica na druge delove tela.
Simptomi i klinička slika
Kondilomi se manifestuju kao mekane, izdužene tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. Kod žena se najčešće nalaze na:
- Zadnjem zidu vestibuluma vagine
- Velikim i malim usnama
- Perineumu
- Retko u vagini i na grliću materice
Kod muškaraca se pojavljuju na:
- Prepucijumu
- Frenulumu
- Sulkusu koronariusu
- Otvoru uretre
Dijagnoza kondiloma
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda, a potvrđuje histološkim, ultrastrukturnim i imunološkim ispitivanjima. Važno je napomenuti da se virus ne može detektovati analizom krvi, jer celi svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.
Savet: Uvek tražite drugo mišljenje pre početka terapije, jer su slučajevi pogrešne dijagnoze česti.
Metode lečenja
Lečenje kondiloma može biti dugotrajno i zahteva strpljenje. Najčešće metode uključuju:
- Krioterapija - zamrzavanje tečnim azotom
- Laser - posebno efikasan za unutrašnje kondilome
- Topikalne terapije - podofilotoksin, trihlorsirćetna kiselina, 5-fluorouracil
- Hirurško uklanjanje - za veće promene
Važno je napomenuti da nijedna od ovih metoda ne uništava sam virus, već samo njegove manifestacije. Recidivi su česti i mogu zahtevati ponavljanje terapije.
Kondilomi tokom trudnoće
Tokom trudnoće dolazi do ubrzanog širenja kondiloma zbog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi bez obzira na starost trudnoće, najčešće laserskom vaporizacijom. Ako su promene na grliću materice izražene, laserska vaporizacija se radi 15-20 dana pre termina porođaja.
Prevencija: HPV vakcine
Na tržištu su dostupne vakcine koje štite od najopasnijih tipova HPV virusa. Vakcine se preporučuju devojkama od 9 do 26 godina, a daju se u tri doze. Iako su efikasne, vakcine ne leče već postojeću infekciju, već samo sprečavaju novu.
Efikasnost vakcina je potvrđena u brojnim studijama, a u mnogim zemljama su deo obaveznog vakcinalnog programa. Nažalost, u našoj zemlji još uvek nisu obavezne i pacijenti moraju sami da snose troškove vakcinacije.
Zaključak
Kondilomi su neprijatno stanje koje može izazvati veliku psihološku nelagodu. Ključni su pravovremena dijagnoza i adekvatno lečenje. Iako se virus ne može potpuno eliminirati iz organizma, uz pravilnu terapiju i zdrav način života moguće je postići dugotrajne periode bez simptoma. Prevencija kroz vakcinaciju i bezbedniji seksualni odnosi ostaju najbolji način zaštite od HPV infekcije i njenih komplikacija.